Kvetinová farma, ktorá stojí na strane prírody

Rodinná kvetinová farma

Sme rodinná farma, ktorú vedú sestry Magda a Silvia Grambličkové. Chceme ukázať, že ku kvetom sa dá pristupovať aj inak, ako dovozom z obrovských plantáží v Keni či v Holandsku. Pri pestovaní ide vždy o život a my sa snažíme vytvoriť mu v našej záhrade čo najviac priestoru: či už miliónom neviditeľných organizmov v pôde, opeľovačom alebo vtáctvu. Nepoužívame žiadne chemické postreky či hnojivá a snažíme sa minimalizovať spotrebu vody a energie.

Pestujeme klasické záhradné krásky, voňavé bylinky a zabudnuté kvety našich prababičiek. Dizajn našich kytíc a aranžmánov je inšpirovaný pestrosťou a divokosťou prírody. Milujeme zaujímavé tvary a jemné štruktúry, ktoré tvoria atmosféru našich kytíc. Ruží na Valentína sa u nás nedočkáte – čerstvé kvety sú v našej záhrade len počas ich prirodzenej sezóny kvitnutia, od apríla do októbra. V chladných mesiacoch však u nás nájdete kytice a vence zo sušených kvetov a vždyzelených rastlín. Milujeme objavovanie a testovanie nových, zaujímavých druhov a odrôd rastlín. A o naše najobľúbenejšie kvety sa chceme podeliť, aby ste si ich mohli zasadiť aj vy. Preto sme otvorili e-shop, do ktorého budeme postupne pridávať hľuzy a semienka kvetov, ktoré máme najradšej.

Náš prístup

Sme smutné z toho, ako funguje pestovanie potravín aj rezaných kvetov. Veľké
poľnohospodárske firmy dnes vidia pôdu len ako zdroj, z ktorého treba dostať čo najvyšší výnos. A prejavuje sa to nielen na kvalite potravín a zdraví ľudí, ale aj na krajine a klíme. To, čo kedysi bývalo živým priestorom plným medzí, potokov, hmyzu a vtáctva, sa dnes zmenilo na zelené púšte a prispieva k stále sa prehlbujúcim environmentálnym problémom. Intenzívne poľnohospodárstvo je príčinou erózie, povodní a prispieva ku zmene klímy. Dá sa to ale robiť aj inak.

Pre nás záhrada pre nás nie je výrobná linka, ale ekosystém. A sme presvedčené, že každý kus zeme, či pole alebo okrasný záhon, môže byť krásny a plný života. V našej záhrade preto zavádzame princípy regeneratívneho poľnohospodárstva a snažíme sa pôdu nevyčerpávať, ale oživovať. Rastliny, ktoré rastú v zdravej pôde, totiž nepotrebujú umelé hnojivá a pesticídy, aby boli zdravé. Stačí im slnko, voda a vzduch.