Farmárka s skerníkmi - Flower farmer with ranunculus

Iskerníky a veternice: sprievodca výberom odrôd

Iskerníky a veternice sú pre mňa jarný základ. Bez nich by boli naše jarné kytice prázdne. No keď som zasadila veternice prvý krát, boli zúfalo krátke a ja som ich „ťahala očami“, aby som ich mohla použiť aspoň v menších kyticiach. Prečo? Nakúpila som totiž záhonové odrody, ktoré nie sú vyšľachtené na rez. Po tejto skúsenosti som sa vďaka blogu a úžasným fotkám Green and Gorgeous ponorila do sveta kvetinárskych odrôd. Výsledky môjho študovania a testovania nájdete v tomto blogu a dúfam, že vám pomôže pri výbere odrody, ktorá vám najviac vyhovuje.

Iskerník Amandine Porcelaine_Ranunculus Amandine Porcelaine

Iskerníky alebo veternice?

V našej záhrade majú dôležité miesto oba tieto druhy a celú neskorú jar a skoré leto tvoria základ našich kytíc. V mnohých ohľadoch sú si podobné. Oba druhy sú stredomorské, vyhovuje im teda mierne zimy bez silných mrazov a miernejšia jarná klíma. Na to, aby vykvitli, potrebujú niekoľko týždňov rastu v chladnom počasí. Vtedy vytvoria prízemnú ružicu listov a keď sa na jar zem trochu zohreje, postupne vyháňajú na samostatných stonkách kvety. Až kým slnko nezačne hriať príliš. To je pre ne signál na zahájenie letného spánku, kedy prestanú kvitnúť, energiu z listov stiahnu do hľúz a čakajú na návrat chladnejšieho počasia na jeseň.

V ich pestovaní aj použití vo floristike sú ale drobné odlišnosti. Iskerníky sú väčšinou veľké, plnokveté, výrazné, mo zároveň nežné. V ich farebnej palete prevládajú teplé tóny, pohybuje sa od bielej cez krémovú, odtiene žltej a oranžovej, všetky ružové tóny, na aké si spomeniete, až po červenú a bordovú. Sú citlivejšie na mráz, takže prezimujú len s poriadnou ochranou (skleník, fóliovník), no lepšie zvládajú teplejšie počasie, takže sú dobre použiteľné aj na jarnú výsadbu. Podľa mojich skúseností sú citlivejšie ako veternice, takže úplných začiatočníkom by som ich odporúčala až po otestovaní veterníc.

Kvety veterníc sú väčšinou jednoduché, s výrazným stredom a kyticiam často dodajú skôr drámu ako nežnosť. Moje zákazníčky a zákazníci si ich často mýlia s makmi a práve preto ich veľmi obľubujú. Sú odolnejšie voči mrazu a aj celkovo trochu viac životaschopné než iskerníky, takže by som ich odporučila aj začiatočníkom. Niektoré odrody kvitnú super skoro, no závisí to samozrejme od počasia. V niektorých rokoch v mojej záhrade začali kvitnúť už vo februári a predbehli aj narcisy a tulipány. Na druhej strane, v porovnaní s iskerníkmi sú veternice citlivejšie na vysoké jarné teploty a na to, aby mali kvalitné kvety s dlhými stonkami, potrebujú dlhé obdobie rastu v chlade. U nás na južnom Slovensku sa mi preto osvedčila len jesenná výsadba, no v chladnejších polohách môže fungovať aj výsadba koncom zimy / začiatkom jari.

Odrody iskerníkov

A teraz ku konkrétnym odrodám iskerníkov. Všetky odrody, ku ktorým tu nájdete podrobnejší popis, sú floristické. Sú teda vyšľachtené na to, aby mali čo najdlhšie, pevné stonky a aby vydržali vo váze čo najdlhšie. Ak ich chcete použiť do okrasných záhonov, určite sa v nich  budú vynímať, no teba myslieť na ochranu proti vetru, aby sa kvety nelámali.

U nás pestujeme všetky línie, ktoré tu nájdete popísané. Je to najmä preto, že majú rôzny čas kvitnutia a práve prvé kvety iskerníkov bývajú najväčšie. Keďže chceme mať čo najdlhší prísun veľkých, efektných kvetov, sadíme odrody z viacerých línií, aby sa v kvitnutí prestriedali. Navyše, každá línia má špecifické farby, ktoré máme radi a nevzdali by sme sa ich ani za svet :).

Línie Elegance® a Elegance Spring®

Odrody vyšľachtené talianskymi šľachtiteľmi z Biancheri Creazioni. Po dvoch sezónach sú hlavnou skupinou iskerníkov, ktorú nájdete v našej záhrade. Aj keď charakteristiky sa u jednotlivých odrôd / farieb líšia, vo všeobecnosti kvitnú pomerne skoro, majú veľké kvety, sú produktívne a dobre zvládajú aj vyššie teploty v máji a v júni. Výrobca tvrdí, že sú vhodné pre rôzne typy klímy a rôzne techniky pestovania, mali by byť teda celkom dobre zvládať aj chlad. Posledné zimy u nás však boli veľmi mierne, neviem teda vyhodnotiť, ako zvládajú intenzívnejšie mrazy. Kvitnú v miernej klíme už po ôsmich týždňoch, v chladnejšom počasí im to môže trvať aj šestnásť týždňov. V prvom mesiaci kvitnutia sa dočkáte asi štyroch kvetov na jednej rastline, no ak je dobrá sezóna, môžete počas nej nazbierať z jednej rastliny až 12 kvetov. Ako pri všetkých iskerníkoch, treba počítať s tým, že najväčšie sú prvé kvety, ktoré rastlina nahodí, ďalšie várky zvyknú byť drobnejšie.

V našej ponuke nájdete bielu, krémovú, bielu s ružovým okrajom („Sfumato“), bielu s tmavoružovým okrajom („Striato“ alebo „Picotee“), bledoružovú. V sezóne 2023 sa nášmu dodávateľovi bohužiaľ nepodarila úroda našich obľúbených lososových kvetov, rozšírili sme preto ponuku zmesí farieb: nájdete u nás zmesi Pastel, Svieža jar a Champagne.

Línia Cloni Success®

Táto exkluzívna línia od talianskych šľachtiteľov z Biancheri Creazioni je to najlepšie, čo medzi kvetinárskymi odrodami nájdete. Ako píše svetoznáma kvetinová dizajnérka Rona Wheeldon, iskerníky a Cloni sú dve samostatné kategórie. Táto línia je vyšľachtená tak, aby mala výrazne väčšie kvety než iné odrody, takže v kyticiach a aranžmánoch zastúpia úlohu pivoniek či ruží. Na rozdiel od iných odrôd nie sú množené zo semien, ale z tkanivovej kultúry. Vďaka tomu majú kvety uniformnú veľkosť a farbu, no odráža sa to na výrazne vyššej cene hľúz. Ja osobne každú jar bojujem s nedostatkom veľkých, výrazných kvetov, takže v mojej záhrade majú napriek vysokej cene svoje miesto. Našou najúbľúbenejšou odrodou je Grand Pastel. Veľkosť jeho kvetov naozaj blíži pivonkám a má úžasnú lososovú farbu. V roku 2023 hľuzy týchto odrôd v ponuke nemáme. Náš dodávateľ zmenil politiku a e-shopom už tieto odrody nedodáva. Odrody línie Cloni Success® sú totiž chránené autorskými právami, nie je možné ich množiť bez písomného súhlasu majiteľa licencie a pri predaji cez e-shop nad množením hľúz nemá dostatočnú kontrolu. Určite ich však aj v budúcnosti budem nakupovať priamo pre moju farmu.

Iskerník_Ranunculus Cloni Success Grand Pastel

Línia Cloni Pon-Pon®

Ďalšia exkluzívna línia od Biancheri Creazioni, ktorú túto sezónu budeme testovať. Má veľké kvety veľmi netypického tvaru: takmer guľatý, plný zvlnených lupienkov s farebným okrajom a zeleným stredom. Vynikajú výdržou vo váze: zbierajú sa plne rozkvitnuté a vo váze vydržia až tri týždne, pričom ich vzhľad vydrží po celý čas takmer rovnaký. Ich plné kvety s pevnými lupienkami navyše výborne zvládajú transport.

Podobne ako Cloni Success®, sú množené in vitro z tkanivovej kultúry, majú teda veľké, uniformné kvety, no zároveň sú hľuzy podstatne drahšie než iné odrody. Keďže náš dodávateľ už tieto hľuzy e-shopom nedodáva, aby chránil svoje autorské práva, v roku 2023 len dopredávame posledné kusy odrody Malva, ktorá nás zaujala svojou zvláštnou fialkastou farbou.

Iskerník Cloni Pon-Pon Malva Ranunculus Cloni Pon-Pon Malva

Línia Pauline / La Belle

Aj keď som to nikde nenašla vyslovene napísané, myslím si, že línia Pauline je totožná s tou, ktorú americkí pestovatelia a predajcovia nazývajú La Belle. Veľa iskerníkov, ktoré vidíte na fotkách amerických farmárov, patrí práve do tejto línie.

Pauline sú vždy prvé iskerníky, ktoré u mňa kvitnú. Táto línia má výbornú odolnosť voči chladu, no zároveň horšie zvláda vysoké teploty, takže odkvitá a zaťahuje sa medzi prvými. Kvety majú menší počet lupienkov, než v línii Elegance alebo Amandine, takže sú menej plné a pôsobia jemnejším dojmom. Keď sú úplne otvorené, odhalí sa tmavý stred a pôsobia podobne ako maky.

V našom e-shope nájdete z tejto línie úžasne dramatickú čokoládovú (táto odroda u nás kvitne spravidla úplne prvá), výraznú levanduľovú a zmesi farieb: Champagne plnú teplých oranžových a koralových kvetov a Pastel s prevládajúcimi ružovými odtieňmi.

Línia Amandine

Amandine je línia blízka Pauline a tvorí napríklad väčšinu výberu Floret Flowers. Je vyšľachtená tak, aby lepšie zvládla vysoké jarné a letné teploty. Je citlivejšia voči chladu, začína preto kvitnúť neskôr a vydrží tvoriť nové kvety dlhšie než Pauline aj po nástupe vyšších teplôt. Jej kvety majú v porovnaní s Pauline väčší počet lupienkov, sú teda plnšie.

V našej ponuke nájdete z tejto línie bielu, obľúbenú ružovú Marshmallow, krásnu jarnú pastelovú citrónovú, nežnú svadobnú zmes ružových a krémových odtieňov a náš najobľúbenejší ružový odtieň Porcelaine.

Línia Reinette

Veľmi netypicky vyzerajúca odroda, ktorá má výrazné kvety s farebnými vonkajšími lupienkami a zeleným stredom. Farebnú paletu tvoria väčšinou intenzívne odtiene, takže v kyticiam dodajú skôr kontrast ako nežnosť: nájdete tu biele, žlté, oranžové, tehlové, červené, ružové a lososové kvety. Zmes farieb, ktorá je dostupná v našom e-shope, obsahuje okrem týchto farieb približne 15% čisto zelených kvetov. Vlastnosťami, rastom a odolnosťou je táto línia podobná Pauline, no kvitne o niečo neskôr.

Odrody veterníc

U veterníc, ešte viac než u iskerníkov, je dôležité mať správnu, floristickú odrodu. Inak sa nedopracujete k dĺžke stoniek, ktoré by boli použiteľné do kytíc a aranžmánov.

Línia Galilee

Galilee patrí medzi odrody vyšľachtené v Izraeli. V našej záhrade sú hlavnou líniou, ktorú pestujeme. Majú veľké kvety a dlhé, pevné stonky, no zároveň majú pomerne dobrú odolnosť voči mrazom i vysokým teplotám. Spomedzi izraelských a francúzskych odrôd (Jerusalem, Meron, Carmel, Marianne) je preto zatiaľ jediná, ktorú máme v ponuke. V e-shope ju nájdete v bielej farbe s čiernym očkom, v zmesi pastelových farieb a v dramatickej bordovej.

Veternica Galilee Pastelová | Anemone Galilee Pastel
Veternica Galilee Pastelová | Anemone Galilee Pastel
28-01_Veternica Galilee Biela s čiernym stredom_Anemone Galilee Panda

Línia Mistral® a Mistral Plus®

Línie veterníc od talianskych šľachtiteľov z Biancheri Creazioni sme začali testovať minulú sezónu. A ako sľubuje výrobca, produkujú veľké kvety a pevné, dlhé stonky. Po prvom roku pestovania sa zdá, že majú trochu slabšiu odolnosť voči chladu než Galilee, no po jednej sezóne sa to ešte nedá spoľahlivo vyhodnotiť. V každom prípade, u nás im to najviac svedčalo v skleníku, kde tvorili naozaj krásne dlhé a pevné stonky. Veľmi nás nadchla paleta farieb, ktorá ponúka samostatne aj jemné odtiene modrej, fialovej a ružovej. V roku 2023 nájdete v našej ponuke pastelovú zmes („Rarity“) a nežné biele a bledoružové kvety s tmavším okrajom lupienkov. Z minulej sezóny dopredávame odrodu v azúrovej farbe.

Veternica Mistral Plus Azúrová Anemone Mistral Plus Azzurro
Veternica Mistral Plus Modrá Anemone Mistral Plus Blu
Veternica Mistral Plus Azúrová Anemone Mistral Plus Azzurro

Toľko zatiaľ naše skúsenosti s rôznymi odrodami iskerníkov a veterníc. Budeme ho pravidelne aktualizovať a dúfame, že vám pomôžu pri výbere.

Aké sú vaše skúsenosti s odrodami iskerníkov a veterníc? Ktoré najviac vyhovujú vám?