iskerník Pauline Champagne | ranunculus Pauline Champagne

Iskerníky a veternice: časté otázky

Odkedy pestujem iskerníky a veternice, pestovateľky a pestovatelia z našej československej farmársko-kvetinárskej komunity sa ma na ne často pýtajú a obracajú sa na mňa s problémami pri ich pestovaní. V tomto článku nájdete zhrnutie najčastejších otázok a problémov a mojich odpovedí.

Čo znamená veľkosť hľúz a záleží na nej vôbec?

Veľkosť hľúz a cibúľ rastlín sa uvádza ako obvod v najširšej časti hľuzy v centimetroch. Napríklad hľuzy vo veľkosti 5/7 majú obvod 5 až 7 centimetrov. Rovnakou formou sa uvádza aj veľkosť tulipánov, narcisov a iných cibuľovín. Všeobecne platí, že na vypestovanie väčšej hľuzy alebo cibule je treba viac času, energie a starostlivosti, väčšie hľuzy sú teda drahšie.

A aký je rozdiel pri ich pestovaní? Väčšie hľuzy vytvárajú silnejšie, mohutnejšie rastliny. Tony Gaez z Bare Mountain Farm k tomu spravil pekný experiment s rôznymi veľkosťami hľúz iskerníkov, ktoré zasadil v tom istom čase.

Silnejšie rastliny vo výsledku znamenajú viac kvetov, ktoré sú väčšie, s dlhšími a pevnejšími stonkami. Z mojej skúsenosti cenový rozdiel nestojí za zníženú kvalitu a počet kvetov, takže v našom e-shope ponúkame vždy najväčšie hľuzy, aké dokážeme zohnať, čiže väčšinou iskerníky veľkosti 5/7 a veternice veľkosti 4/5.

K veterniciam som niekde zachytila, že hľuzy postupne starnú a keď sú príliš veľké, kvitnú slabšie. Ešte sa mi nepodarilo pestovať čerstvo kúpené hľuzy veľkosti 4/5 a väčšie, staršie hľuzy v rovnakých podmienkach, takže to neviem porovnať.

Koľko kvetov vyrastie z jednej hľuzy?

Produktivita hľúz závisí od veľa faktorov: veľkosti hľuzy, počasia, prístupu k vode a k živinám.

V poslednej sezóne som sa snažila viesť si pri zbere iskerníkov štatistiku. Z jednej hľuzy som mala za sezónu približne 5 až 10 kvetov s minimálnou starostlivosťou. V skleníku boli najproduktívnejšie hľuzy z línie Elegance®, na vonkajších záhonoch s jesennou výsadbou ich o kúsok predbehli odrody z línie Pauline.

Taliansky výrobca k iskerníkom rady Elegance® uvádza, že v prvom mesiaci kvitnutia vyprodukujú 4 stonky a celkovo za 4 mesiace kvitnutia až 12 kvetov. V našej klíme je iskerníková sezóna kratšia, približne 2 a pol mesiaca, ale 8 – 9 kvetov by v dobrých podmienkach zvládnuť mali.

Veternice sú v porovnaní s iskerníkmi produktívnejšie. U rady Galilee vraj môže za sezónu na jednej rastline vyrásť až päťdesiat kvetov, to sa u mňa ešte nikdy nepodarilo. Floret Flowers, ktorá podľa farebnosti ponúka Galilee alebo príbuznú radu, uvádza maximum 20 kvetov na rastlinu. Pri líniách Mistral® a MistralPlus® výrobca uvádza produkciu 3 až 5 kvetov v priebehu prvého mesiaca kvitnutia a maximum 15 kvetov.

Ako mám uskladniť hľuzy, kým ich budem sadiť, napríklad počas zimy?

Hľuzy, ktoré od nás dostanete, sú vysušené a pripravené na uskladnenie. Ideálne je pre ne suché, chladné, dobre vetrané miesto, chránené pred mrazom. Ak hľuzy plánujete uskladniť dlhšiu dobu, napríklad počas zimy, odporúčame presypať ich z papierových vreciek, v ktorých sú zabalené, do vzdušnejších vreciek alebo otvorených nádob.

Na hľuzách, ktoré mi od vás prišli, je bledý alebo červenkastý povlak, nie je to pleseň? Hľuzy iskerníka majú na hornej časti “chlpatý” povlak, nie je to pleseň?

V skratke: nie je, aj keď prvýkrát to aj mňa poriadne vystrašilo :). Niektorí naši dodávatelia skladujú hľuzy pred ich zabalením v piesku alebo nejakom type minerálu. Farebný povlak na hľuze sú pozostatky tohto materiálu, občas sa medzi “chápadlami” iskerníkovej hľuzy dajú nájsť aj celé hrudky. Chĺpky vo vrchnej časti iskerníkovej hľuzy sú prirodzené, takto proste hľuzy vyzerajú.

Moje zasadené hľuzy žerú myši a hraboše, ako ich ochránim?

U nás sú hraboše pri pestovaní hľúz a cibuľovín úhlavným nepriateľom. Je niekoľko metód, ktoré kombinujeme, aby sme naše záhony chránili pred hlodavcami:

  1. Nepoužívať geotextíliu ako ochranu proti burine. Prvý rok môjho pestovania veterníc som si to vyskúšala. Keď som si všimla, že mi zo záhonu začali postupne miznúť rastliny, pozrela som sa pod textíliu – celý záhon vyzeral ako hrabošia diaľnica, bol kompletne prevŕtaný ich cestičkami. Aby som hlodavcom nevytvárala takéto extra lákavé prostredie, odvtedy textíliu nepoužívam a radšej si dám prácu s odburiňovaním záhonov.
  2. Prírodné odpudzovače na báze ricínu. Jeho vôňu hlodavce (a aj hmyz zvaný medvedíky alebo krtonôžky) neznášajú. U mňa používam ricínové výlisky Talpa Raus, no nie sú lacné. Ako alternatíva sa dá vyrobiť zálievka z nerafinovaného ricínového oleja, recept nájdete napríklad tu.
  3. Ultrazvukové plašiče. Niektorí farmári majú dobré skúsenosti s ultrazvukovými plašičmi hlodavcov značky Deramax. Ja ho používam v pivnici a funguje spoľahlivo, no v záhrade ho používať nechcem. Odpudzuje totiž aj prirodzených predátorov, ktoré hlodavce regulujú a ktoré chcem v záhrade mať čo najviac: kuny, lasice a hady. 
  4. Klasické pasce na hlodavce. Pokiaľ mi na niektorom záhone hraboše robia priveľkú škodu, používam klasické zaklápacie plastové pasce, umiestnené v naležato otočenom zaváraninovom pohári, aby sa do nich nechytili vtáky. Pestovatelia majú dobré skúsenosti aj s rôznymi typmi doma vyrobených pascí, tie som však zatiaľ neskúšala.

Hľuzy som dal/a naklíčiť a začali odhnívať. Dajú sa zachrániť? Ako tomu predísť?

Odhnívanie hľúz pri nakličovaní je najčastejší problém, s ktorým sa na mňa pri pestovaní iskerníkov a veterníc pestovateľky a pestovatelia obracajú. Z mojej skúsenosti tento problém spôsobujú dva faktory: vlhkosť a teplota. Je možné, že ste pred naklíčením hľuzy príliš dlho namáčali. Z mojej skúsenosti väčšinou stačia 4 hodiny vo vode, inak hrozí, že sa rozmočia „na kašu“. Problémom môže byť aj príliš mokrý, málo vzdušný substrát.

Druhý faktor, ktorý spôsobuje odhnívanie hľúz, je vysoká teplota. Hľuzy určite nenechávajte naklíčiť pri izbovej teplote, ideálna teplota je 4 až 10 stupňov Celzia. Ak nemáte vhodný priestor, napríklad pivnicu, použiteľná je aj obyčajná kuchynská chladnička. Teploty v nej sa zvyčajne pohybujú okolo 3 stupňov Celzia, takže nakličovanie bude trvať dlhšie, približne mesiac.

Ak je časť hľúz ešte zdravá, sú pevné, bez známok plesne a ich korene, ak už začali klíčiť, sú svetlej farby, bez zhnednutia, môžete ich ešte zachrániť. Tieto hľuzy vyberte a presuňte ich do čistého, vzdušného, len mierne navlhčeného substrátu.

Hľuzy mám už dlhšie v substráte, no neklíčia. Nevyzerajú ani, že by ich napadla pleseň alebo hniloba. Čo sa s nimi deje?

Ak hľuzy nezačali hniť, pravdepodobne budú v poriadku, len nemajú dobré podmienky na klíčenie. Skontrolujte, či ich substrát nie je príliš preschnutý a ak áno, navlhčite ho postrekovačom. Je možné aj to, že ich máte na príliš chladnom mieste. Presuňte ich do priestoru, ktorý je o pár stupňov teplejší, no nie viac ako 10 stupňov Celzia. Ak ich máte v chladničke, skúste znížiť stupeň chladenia.

Moje veternice začali kvitnúť, no majú veľmi krátke, nepoužité stonky. Prečo nekvitnú na dlhých stonkách?

Pri prvých kvetoch veterníc na začiatku sezóny je to prirodzené, sú krátke vždy. Je dobré ich čo najskôr zrezať, aby rastliny mohli vyhnať nové kvety, ich stonky budú s postupom času dlhšie a dlhšie.

Môžem nechať hľuzy po odkvitnutí v zemi? Budú kvitnúť aj ďalšiu sezónu?

Ak máte na to priestor, hľuzy počas leta môžu zostať aj na záhone. Treba ale zvážiť tri možné problémy. Ak máte ílovitú, málo priepustnú pôdu, v daždivom lete hrozí, že hľuzy kvôli prílišnej vlhkosti odhnijú. Druhým rizikom je prenos ochorení – ak ste zaznamenali napríklad príznaky múčnatky, je možné, že v ďalšej sezóne budú rastliny na ňu ešte náchylnejšie. A tretím problémom je, že záhon plný hľúz bude ešte dlhšiu dobu vystavený útokom hlodavcov.

Môžem hľuzy po odkvitnutí vykopať a odložiť na ďalšiu sezónu?

Hľuzy iskerníkov môžete bez problémov vykopať a odložiť na ďalšiu sezónu. Je možné, že vďaka väčšej veľkosti budú ešte produktívnejšie. Počítajte ale s tým, že dlhodobo bude produktivita kolísavá: aspoň z môjho pozorovania sa mi zdá, že 2 – 3 sezóny rastú a zväčšujú sa, no v istej fáze sa rozdelia na viacero menších hľúz, pri ktorých treba počítať s nižšou produktivitou.

Hľuzy veterníc výrobcovia neodporúčajú opakovane sadiť kvôli možnému šíreniu chorôb. Ja som zatiaľ takýto problém nezaznamenala. Zachytila som ale informácie, že pri príliš veľkých, prestarnutých hľuzách produktivita klesá, až napokon prestanú kvitnúť úplne.